teisipäev, 3. märts 2009

http://horisont.ee/node/987

Horisont
Kutsutakse Ööbikuorgu tähti kuulama
2. märts 2009



20.- 22. märtsini korraldab Mahtra Rahvakool koostöös
Viitina Loodushariduskeskuse ja Tartu Observatooriumiga Rõuge Rahvamajas Rahvusvahelisele Astronoomia Aastale pühendatud konverentsi "Ööbikuoru Tähed 2009".
Konverentsil saab kuulata loenguid ja kontserte ning kui ilm võimaldab, siis vaadelda Päikest ja tähistaevast. Konverentsil osalemine on tasuta.
Konverentsi ettekandjad on väljapaistvad astronoomid ja atmosfäärifüüsikud, aga ka kirjandusteadlased ja heliloojad. Ettekanded on tellitud populaarteaduslikena, et need oleksid lihtsalt mõistetavad kõigile vanusegruppidele ja igasuguse haridustasemetega kuulajatele. Samuti on ettekanded illustreeritud rohkete fotomaterjalide ning animatsioonidega, mis aitavad paremini mõista Päikesesüsteemi ja Universumi struktuuri ning kliima kujunemist meie planeedil.
Konverentsi korraldamise mõte on populariseerida täheteadust, rõhutada reaalainete tähtsust kooli õppekavas, avardada inimeste silmaringi tähistaeva tundmise näol, aidata mõista meie laiemat keskkonda - Päikesesüsteemi ning Universumit. Konverentsi ettekanded puudutavad ka globaalse ja lokaalse kliima kujunemise aspekte, selgitavad, kuidas ennustada ilma, kuidas hinnata pilvi ja sellest tulenevaid kiireid ilmamuutusi. Info:
"
Ööbikuoru Tähed 2009"
Viitina Loodushariduskeskus, 5076214 Toivo Tuberik

KONVERENTSI AJAKAVA
Reede, 20. märts
kell 18.00 - Mare Kõiva, Eesti Kirjandusmuuseum
Väikesed ja Suured Vankrid Eesti rahvaluules ja mütoloogias
kell 19.30 - Urmas Sisask, helilooja ning harrastusastronoom
Loeng-kontsert Eesti Rahvataevas ja Universumi Harmoonia
Juttu tuleb tähtkujudest ehk sodiaagist, eesti rahva kosmoloogilistest müütidest ning nende juurde mängitakse muusikat otse kosmosest. Koos vaatleme ja õpime tähistaevast ka praktiliselt tundma.
Tähistaeva vaatlused teleskoopide abil.
Laupäev, 21. märts
kell 11.00 - Tõnu Viik, Tartu observatoorium
Eksoplaneedid
1993. aastast on astronoomid avastanud üle 340 planeedi, mis ei paikne mitte Päikesesüsteemis, vaid hoopis teiste tähtede juures. Kuidas see avastamine toimub, millised need planeedid on, kas neil võib olla elu ja mida üleüldse nende avastamine meie jaoks tähendab?
kell 12.30 - Tõnu Tuvikene, Tartu Tähetorn
Saturni perekond
Ettekanne räägib rohkearvulistest Saturni kuudest ja rõngastest ning Saturnist endast. Erilist tähelepanu pöörame Saturni kaaslastele Titanile ja Enceladusele, mille kohta on automaatjaam Cassini-Huygens saanud teada paju uut ja põnevat.
Päikese vaatlus päikeseteleskoobi abil.
kell 16.00 - kontsert (L. van Beethoven, L. Sumera, U. Sisask)
Tiiu Sisask, klaver
Tähistaeva vaatlused teleskoopide abil.
Pühapäev, 22. märts
kell 11.00 - Laurits Leedjärv, Tartu Observatoorium
Tähed tumedas Universumis
Universumi energiabilansist moodustab ca 73% tumeenergia ja ca 23% tumeaine. Meile tuntud aine osa on vaid 4% ringis, vaevalt pool sellest ainest asub tähtedes. Ometi ei ole tähtede roll nii tühine. Nad on termotuumareaktorid, kus sünteesitakse kogu Universumi "keemia". Võib öelda, et tegelikult oleme me kõik pärit tähtedest.
kell 13.00 - Elmo Tempel, Tartu Observatoorium
Kuidas tekivad ja arenevad galaktikad
Galaktikate teket ja arengut ei ole võimalik otseselt vaatlustest jälgida. Galaktikate arengu uurimiseks tuleb kasutada mitmesuguseid simulatsioone ja mudeleid. Ettekanne räägib sellest, mida praeguste mudelitega on võimalik saada ning kuidas modelleeritud tulemusi vaatlustega siduda.
Päikese vaatlus päikeseteleskoobi abil.


Lugesin Horisonti ja nägin sellist asja. Mõtlesin, et ehk huvitab kedagi :)

1 kommentaar:

Mirjam ütles ...

Väga põnev info. Kellel vähegi huvi, võiks külastada neid üritusi!